home Zadaszenia tarasowe Kilka rzeczy, których nie wiedziałeś o zadaszeniach tarasu

Kilka rzeczy, których nie wiedziałeś o zadaszeniach tarasu

Zadaszenie na tarasie daje nam wiele możliwości możemy siedzieć nawet wtedy, kiedy warunki pogodowe nie są sprężającej. Dach ochroni nas przed słońcem i przed deszczem. Jakie plusy i minusy ma zadaszenie tarasu?

Taras, który znajduje się od północy to brak słońca, a zatem zadaszenie ochroni nas tylko przed deszczem, ale też bardzo mocno ograniczony dostęp światła na tarasie, ale i w przylegających do niego pomieszczeniach. Zadaszenie na stałe jest dobre, ale tylko wtedy, kiedy pogoda nam dokucza, a zatem słońca w naszym klimacie za wiele nie ma.

Zwykłe jest pochmurno, dlatego cieszymy się, że mamy możliwość siedzenia na słońcu. Taras, który będzie od południa będzie się mocno pod zadaszeniem nagrzewał.

 

Zadaszenie tarasu

fot. zadaszenie tarasu, Ogrodosfera.pl

 

Zadaszenie wychodzące z bryły domu

 

Dach, jeśli nie jest robiony przez architekta nie zawsze będzie wyglądał dobrze. Warto, zatem projekt zlecić komuś, kto dopasuje w idealny sposób dach tak żeby pasował do całego domu. Wszystko musi być w odpowiedni sposób dopasowane do stylu domu. Inaczej wybieramy dach do starego drewnianego domu, a inaczej do nowoczesnego.

Wszystko musi być w odpowiedni sposób przeanalizowane tak żeby pasowało do siebie. Zadaszenie tarasu może się opierać na słupach drewnianych albo może być przymocowane wspornikowo do ścian domu.

Dach na słupkach na pewno będzie miał o wiele większą powierzchnie, ale często utrudnia wykorzystanie powierzchni tarasu. Z kolei dach wspornikowy nie przeszkadza w zagospodarowaniu miejsca, ale jego rozpiętość jest znacznie mniejsza. Budując zadaszenie trzeba wszystko dobrze wyliczyć zwłaszcza obciążenie pod śniegiem. Jeśli chcemy zacienić znacznie łatwiej taras to można do tego użyć specjalnych markiz, które montuje się do ściany domu lub pergoli, na których będą rosły rośliny.

 

Clipboard08

 

Wady i zalety tarasowego zadaszenia

 

Taras odkryty to przede wszystkim nieograniczona ilość światła nie tylko na tarasie, ale również we wszystkich pomieszczeniach, które do niego przylegają. To bardzo istotne w okresie zimowym, kiedy robi się bardzo szybko ciemno. Można też dogrzewać dom, jeśli taras znajduje się od strony południowej. Nie mamy ograniczonego pola widzenia i widzimy cały nas piękny ogród z niebem i słońcem. Problemem jest to, że posadzka szybko się nagrzewa zwłaszcza, jeśli jest z kamienia. W deszczowe dni nie skorzystamy już z tarasu, bo meble czy grill się pozalewają wodą.

Jeżeli mamy w planach zadaszenie to trzeba postawić na coś lekkie i transparentnego ze szkła lub z płyt poliwęglanowych albo z materiału, który nie przepuszcza w ogóle światła. Szkło jest uniwersalne i pasuje do każdego domu. Lepiej unikać ciężkich zadaszeń, które dużo kosztują i nie spełniają powierzonej im roli. W zimie zalega na nich śnieg, przez co tworzy się spore zagrożenie.

Dobrze dobrane zadaszenie ochroni nas przed słońcem, wiatrem i deszczem. Trzeba jednak bardzo dobrze takie zadaszenie przymocować, bo jest to spora powierzchnia narażona na podmuchy. Można taras odgrodzić od strony zachodniej albo północnej murkiem lub roślinami i wtedy wiatr nie będzie bezpośrednio wiał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*