home Wiaty garażowe Rodzaje wiat garażowych

Rodzaje wiat garażowych

Wiaty garażowe dzieli się przede wszystkim na te, które stoją same albo na te, które łączą się z budynkiem. To, jaki rodzaj wybieramy podyktowane jest tym ile mamy miejsca, czy ważny jest dla nas wygląd oraz ile mamy na ten cel przeznaczonych pieniędzy.

Wiaty można również podzielić ze względu na zastosowany do ich stawiania materiał. W Polsce od lat króluje drewno, żelbeton oraz stal. Można spotkać wiaty garażowe, których dach jest osadzony na słupkach albo takie, które mają trzy ściany boczne. Można spotkać takie wiaty, które są bardzo surowe oraz takie, które bardzo pozytywnie wpływają na poprawienie estetyki działki.

Jeśli decydujemy się na drewniane wiaty to mamy do wyboru wiele irch rodzajów, przez co o wiele łatwiej można je dopasować do indywidualnych potrzeb. Warto zdobyć informacje na temat tego podziału i kryteriów, bo wtedy można będzie o wiele łatwiej podjąć decyzje, którą z nich wybrać.

 

Podstawowy podział wiatr garażowych drewnianych to:

 

– wiaty zamknięcie,

– wiaty otwarte,

– wiaty częściowo otwarte.

 

Wiata zamknięta ma trzy ściany wykonane z desek. Jest to bardzo praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie. Pojazd, który stoi we wnętrzu wiaty jest chroniony przed deszczem, śniegiem czy wiatrem. Pogodę w naszym klimacie mamy różną, dlatego taka forma wiaty jest bardzo praktyczna.

 

Kolejny podział wiat garażowych to:

 

– wiaty wolnostojące,

– wiaty przyścienne.

 

Wiata wolnostojąca ma tę zaletę, że będzie można ją postawić w dowolnie wybranym miejscu na naszej działce. Trzeba jednak mieć sporą działkę, bo taka wiata zajmuje znacznie więcej miejsca. Dla osób, które nie dysponują miejsce warto polecić wiatę przyścienną.

 

17423428178_64652e0012_z

 

Pozostałe rodzaje wiat garażowych

 

Drewno to nie jedyny materiał, z jakiego w Polsce buduje się wiaty garażowe. Zastosowanie mają również inne popularne materiały.

Bardzo praktyczne są wiaty garażowe, w których łączy się PCV oraz drewno. Konstrukcja wiaty jest drewniana, a dach wykonany jest z lekkiego PCV. Wielkim atutem takiej wiaty jest jej cena. Zależna ona jednak jest od tego, jaki materiały zastosujemy i w jakiej ilości. Szacowany koszt to od kilkuset złotych to nawet dwóch tysięcy.

Alternatywą dla drewna może być również aluminium. Wiaty wykonane są wtedy ze stali ocynkowanej, co ułatwia ich montaż i nie ma potrzeby ich konserwować. Do pokrycia dachów można wykorzystać poliwęglan z filtrami UV. Aluminium i stal ocynkowana to trwałość na bardzo długie lata.

Nie trzeba się zastanawiać nad konserwacją takiej wiaty. Nie przeszkadzają jej żadne warunki atmosferyczne. Wystarczy wiatę, co jakiś czas obmyć wężem z wodą i to wszystko. Do wyboru mamy wiaty z dwuspadowym dachem, a nawet łukowym. Gwarancja na takie wiaty jest bardzo długa i najczęściej jest to kilkanaście lat.

Problemem pozostaje jednak cena, bo aluminium do najtańszych nie należy. Na wiatę trzeba liczyć nawet kilkanaście tysięcy złotych. Trzeba jednak uwzględnić to, że taka wiata jest bardzo wytrzymała i będzie nam służyła przez bardzo długie lata. Ta inwestycja nam się szybko zwróci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*