home Wiaty garażowe Wszystko o drewnianych wiatach garażowych

Wszystko o drewnianych wiatach garażowych

Czy wiata garażowa może być alternatywą dla murowanego garażu?

 

Wybudowanie garażu murowanego wiąże się z wysokimi kosztami. Trzeba spełnić wiele wymagań formalnych, warto zadbać o ogrzewanie budynku. Dodatkowo potrzebne jest oświetlenie i wentylacja, a to wszystko generuje bardzo duże koszty. To, dlatego i wiele lepszym pomysłem wydaje się samodzielnie wybudowanie albo kupienie gotowej wiaty garażowej. Samochód będzie chroniony przed złymi warunkami pogodowymi, a my zaoszczędzimy sporo pieniędzy.

 

Na wiacie garażowej można wykorzystać dach do położenia tam instalacji solarnej.

 

Czym jest wiata garażowa?

 

Wiata nie wymaga pozwolenia na budowę wystarczy złożyć podanie do starostwa gdzie przedstawiamy, co konkretnie ma powstać i w jakim miejscu, oświadczamy, że jesteśmy właścicielami, dołączamy mapkę i plan budynku. Jeśli urząd nie ma zastrzeżeń to można przystąpić do budowy, gdyby zastrzeżenia jednak były to trzeba będzie zaczynać składanie podania od nowa.

 

Wiatę garażową określamy, jako budynek otwarty, który posiada maksymalnie trzy ściany. Może to być też tylko samo zadaszenie na słupkach.

 

Clipboard02

 

Wiata garażowa drewniana

 

Osoby, które mają mało miejsca i nie chcą na wiatę wydawać dużo pieniędzy powinny zastanowić się nad wybudowaniem wiatry z drewna. Wiatę każda osoba, która trochę interesuje się majsterkowaniem może wykonać samodzielnie. Trzeba będzie zbić deski na dach, postawić drewniane słupki i wszystko w taki sposób połączyć żeby było bardzo stabilnie, ale i bezpieczne. Pamiętać należy również o tym żeby wiatę w odpowiedni sposób zabezpieczyć przez wilgocią. W sklepach dostaniemy specjalne środki do impregnacji. Co kilka lat trzeba będzie malowanie potworzyć.

Budując wiatę garażową drewnianą można postawić ścianki boczne, ale wtedy nie będzie to już taka łatwa do wykonania konstrukcja. Jeśli nie czujemy się na siłach to zawsze można skorzystać z kupna gotowej wiaty.

W ofertach wielu firm można znaleźć wiaty samochodowe bez ścianek, z jedną, z dwoma, a nawet z trzema. Na wiatę w najprostszej formie trzeba wydawać nieco ponad tysiąc złotych. Wersja bardzo rozbudowana może kosztować już kilkanaście tysięcy złotych.

Można zamówić gotową wiatę na konkretny wymiar u wyspecjalizowanej firmie. Gotowy projekt takiej wiaty to wydatek kilkuset złotych. Mając projekt mamy łatwiej i teraz albo robimy wiatę sami albo zlecamy to fachowcowi.

Jeśli decydujemy się na zakup projektu wiaty z samym zadaszeniem bez ścian bocznych to cały koszty budowy wyniesie od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.

Można kupić gotowe wiaty, ale zanim to zrobimy postarajmy się dowiedzieć, jakie normy wytrzymałościowe spełnia zwłaszcza, kiedy pojawi się na dachu śnieg. Tutaj chodzi o bezpieczeństwo i trzeba mieć to na uwadze wybierając konkretną wiatę.

W polskim prawie nie ma pojęcia wiaty samochodowej, a zatem to ile będzie ona miała ścian zależne jest tylko od naszych potrzeb. Pamiętajmy jednak, że w Polsce prawo nie ustala kodeks, ale urzędnik, do którego pójdziemy z projektem wiaty samochodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*