home Wiaty garażowe Jak zbudować wiatę garażową?

Jak zbudować wiatę garażową?

 

Jeśli zdecydujemy się na budowanie wiaty garażowej z trzema ścianami to musimy wiedzieć, że wcale to nie jest tak skomplikowane jak może nam się wydawać. Warto jednak pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i stworzeniu czegoś bardzo funkcjonalnego i praktycznego. Chodzi tutaj między innymi o to żeby w prawidłowy sposób wykonać podstawę, czyli fundament. Nawierzchnia musi być stabilna, a jakość zastosowanych do budy materiałów wysoka.

Zaczynamy od starannego przygotowania nawierzchni pod wiatę. Wybierzmy lekkie wzniesienie tak żeby zaparkowane samochody nie stały podczas opadów w kałuży. Nawierzchnie można wybrukować albo wybetonować.

7ce916f0e37f0ae280b6e063878729c8

fot. jeden z pomysłów na stylową wiatę garażową (Ogrodosfera)

Robimy fundament

 

Tutaj trzeba się dobrze przyłożyć, bo musi on by wykonany bardzo solidnie. Auta muszą bezpiecznie stać i gwarantować łatwy wyjazd i wjazd. Do wiat stosuje się stopy betonowe. Można umieścić trzy sztuki wzdłuż długich boków. To właśnie na nich będą osadzone słupy nośne. Jeśli słupy mają być drewniane to montuje się specjalne metalowe kotwy zatopione w betonie. Jeśli zastosujemy słupy betonowe to trzeba będzie zrobić bardzo dobrej jakości wylewkę betonową.

 

Konstrukcja wiaty

 

Jeśli wiata ma być odsłonięta to będzie skalała się z czterech słupów nośnych. Słupy trzeba będzie bardzo dobrze zaimpregnować żeby były odporne na warunki atmosferyczne. Słupy i dach wymagają bardzo dobrego połączenia. Używa się do tego stalowych łączników.

Konstrukcja wiaty żelbetowej wymaga zakupienia gotowych prefabrykatnów. Musimy pamiętać o zabezpieczeniach antykorozyjnych, bo inaczej konstrukcja nośna będzie narażona bardzo szybko na zniszczenie. Można zastosować specjalne powłoki antykorozyjne.

Zadaszenie- tutaj trzeba się bardzo przyłożyć, bo musi być zrobiony odpowiedni spad żeby nie stała na dachu woda. Konstrukcja jest drewniana, a pokrycie może być z blachy, dachówki czy papy. Lepiej nie stosować ceramicznych dachówek, bo są bardzo ciężkie i konstrukcja może tego nie wytrzymać. Warto zrobić odpływ wody poprzez zamocowanie rynien.

Jeśli wiata z jednej strony dotyka do budynku mieszkalnego to trzeba będzie pomiędzy nimi zamontować specjalną blachę, która będzie chroniła przez wilgocią.

 

Clipboard01

 

Formalności w urzędach

 

Postawienie wiaty nie wymaga pozwoleń, ale trzeba będzie powiadomić o tym starostwo. Robimy to przez rozpoczęciem budowania wiaty. Składamy podanie wraz z oświadczeniem, że jesteśmy właścicielami nieruchomości, robimy kopię mapy gdzie wiata ma być zlokalizowana i robimy szkic z danymi technicznymi.

Czas oczekiwania na zgłoszenie jakiś uwag to trzydzieści dni. Jeśli do tego czasu nie mamy żadnych informacji to znaczy, że możemy zacząć budowanie wiaty w wyznaczonym przez siebie miejscu.

 

Ile kosztuje postawienie waty?

 

Cena jest zależna od wielkości jak i od zastosowanych materiałów. Najtańsza wiata może nas kosztować w granicach czterech tysięcy złotych. Te wiaty, które są o wiele bardziej solidne, praktycznie i trwałe to wydatek rzędu dwudziestu tysięcy złotych. Jakość przekłada się na trwałość wiaty, dlatego trzeba zastanowić się, jakie materiały zastosować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*