home Wiaty garażowe Wiata garażowa – jaką wybrać?

Wiata garażowa – jaką wybrać?

Garaż nie zawsze jest najlepszym dla nas rozwiązaniem, dlatego w takiej sytuacji szukamy czegoś praktyczne i tańszego. To, dlatego tak popularne są wiaty garażowe. Można je spotkać na wielu posesjach, a to, dlatego że mają one wiele zalet. Do wyboru mamy wiele wariantów wiat, dzięki czemu można będzie je dopasować do swoich indywidualnych potrzeb.

 

Jak dzielimy wiaty?

 

Montaż wiaty oznacza wygospodarowanie określonej przestrzeni. Im mamy mniej przestrzeni tym trzeba będzie się zastanowić nad tym, jaki rodzaj wiaty wybrać. Chcemy żeby wiata była funkcjonalna i praktyczna, a jednocześnie dopasowana do wielkości działki. W sprzedaży mamy różne rodzaju wiat garażowych. Najczęściej spotykany podział to wiaty przyścienne i wolnostojące.

 

Wiaty wolnossące

 

Do wyboru mamy modele pojedyncze albo podwójne, które posiadają dodatkowe pomieszczenia gospodarcze lub ich nie mają. Mogą one być zamknięte albo otwarte. Wiata zamknięta jest o wiele bardziej praktyczna, bo w okresie jesieni nie napada nam na samochód deszcz, a w zimie nie mamy problemu z odśnieżaniem samochodu.

 

Podział ze względu na materiał

 

Wymieniamy trzy podstawowe i najczęściej stosowane materiały, z których wykonujemy wiatę. Są to drewno, żelbeton, stal. Jak w każdym przypadku tak i tutaj każdy materiał ma wady i zalety. Najczęściej można spotkać wiaty drewniane, bo, mimo że nie są za bardzo odporne na warunki atmosferyczne i trzeba je konserwować to ich cena jest bardzo kusząca. Wiata drewniana to też szybki montaż. Żelbeton i stal są o wiele bardziej trwałe od drewna i nie wymagają takiej konserwacji jak drewno aczkolwiek przed korozją trzeba będzie je też zabezpieczyć. Każdy sam musi zdecydować, co jest dla niego najlepszym rozwiązaniem.

 

jak zrobic wiate

 

Ciekawe informacje

 

Chcąc postawić wiatę trzeba będzie przestrzegać przepisów prawa budowlanego. Jeśli wiata ma mniej niż 25 metrów kwadratowych to nie musimy mieć pozwolenia na budowę, a jedyne, co musik zrobić to zgłosić to do starostwa. W Polsce prawo jest różnie intepretowane, dlatego lepie sprawdzić w urzędzie jak to wygląda żeby nie mieć niespodzianek. To gdzie znajdzie się wiata też ma znaczenie. Jeśli ma stać sama to trzeba znaleźć odpowiednio duże miejsce. Liczy się tutaj prawo budowlane i odpowiednia odległość od pozostałych budynków. Samo wybudowanie to już nasza sprawa. Można skorzystać z własnego projektu albo można kupić coś gotowego. Gotowa wiata jest praktyczna, bo szybko można będzie ją samodzielnie złożyć bez zastanawiania się jak to czy tamto wykonać. Kto zdecyduje się na samodzielny projekt i budowę będzie musiał na to poświecić sporo czasu. Musimy kupić materiały, zorganizować ludzi, a to wszystko kosztuje. Samodzielnie nie uda nam się jej postawić, bo zeszłoby nam zbyt wiele czasu.

 

Decydują się na wiatę garażową trzeba mieć świadomość tego, co nas czeka. Jeśli zachowamy środki bezpieczeństwa oraz będziemy budować zgodnie z prawem obowiązujących w naszym kraju to nikt nam się do naszej wiaty nie przyczepi. Nasz samochód w zimę czy w deszcz będzie bezpieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*