home Ogrody zimowe Zabudowa tarasów: ogrody zimowe

Zabudowa tarasów: ogrody zimowe

Jak powinien być zbudowany ogród zimowy? Dobra konstrukcja ogrodu zimowego powinna być wytrzymała, szczelna i bezpieczna. Dodatkowo – warto sprawić, aby była jak najładniejsza. Poniżej, przygotowaliśmy przewodnik po materiałach, z których najczęściej buduje się ogrody zimowe.

Ogrody zimowe – z jakich materiałów?

Dobór materiałów powinien być podyktowanymi sposobem, w jaki będziemy korzystali z ogrodu zimowego. Najpopularniejsze materiały na profile to aluminium, drewno i stal. Dużo rzadziej można spotkać się z lekkim tworzywem sztucznym – jest bardzo lekkie, ale niestety niezbyt odporne na wysokie temperatury, a co za tym idzie – niezbyt trwałe. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się aluminium, które jest również lekkie, ale w pełni nadaje się na budulec dla szczelnej, dużej oranżerii, niezależnie od tego, czy ścianki będą pokryte lekką płytą pleksi lub poliwęglanową, czy też szkłem. Aluminium łatwo poddaje się barwieniu, co jest bardzo ważne, gdy zależy dla nam uzyskanie estetycznego wyglądu szklarni. Dodatkowo – nie rdzewieje (tak jak stal), co powoduje, że ogród zimowy staje się praktycznie bezobsługowy na przestrzeni lat. Konstrukcję aluminiową dopełnia się niekiedy drewnem, tworząc w ten sposób tak zwane konstrukcje zespolone.

Na zdjęciu powyżej: zabudowa z przezroczystego poliwęglanu, skonstruowana na aluminiowym stelażu. Wymiary ukazane w modelu na zdjęciu: 3 x 4,25 m (Veranda Sanremo Palram)
Na zdjęciu powyżej: zabudowa z przezroczystego poliwęglanu, skonstruowana na aluminiowym stelażu. Wymiary ukazane w modelu na zdjęciu: 3 x 4,25 m (Veranda Sanremo Palram)

Drewniane ogrody zimowe: wady i zalety

Samo drewno jest nieco bardziej uciążliwe w utrzymaniu, ale nie można odmówić mu urody – Polacy uwielbiają drewno, bo ten surowiec w naturalny sposób towarzyszył nam przez stulecia, stanowiąc jedyny odpowiedni materiał budulcowy o odpowiedniej izolacyjności cieplnej w naszym klimacie. Drewno jest bardzo dobrym towarzyszem dla szkła – w przypadku oranżerii szkła akrylowego. W połączeniu z roślinami, które lubimy stawiać we wnętrzach oranżerii, drewniany szkielet samej konstrukcji dla budynku wygląda nadzwyczaj dobrze.

Poza koniecznością stosowania zabiegów pielęgnacyjnych nad drewnem, jego wadą jest też stosunkowo wysoka waga: o ile jest to plus, gdy drewniany stelaż musi podtrzymać cięższy stelaż ze szkła, o tyle już niestety drewniany ogród zimowy o dużych wymiarach nie może stanąć na starym tarasie. Gdy nie będziemy o nie odpowiednio dbać, z czasem pojawi się problem z izolacyjnością i szczelnością. Tak łatwo na pewno nie będzie przeciekać żadna wiata z aluminium, łączona z panelami z tworzyw sztucznych. Materiały tego typu „nie pracują“ tak łatwo jak surowiec naturalny, jakim jest buk, sosna czy dąb. Dodatkowo, w nowoczesnych konstrukcjach z aluminium stosuje się niekiedy wkładki termiczne, sprawiające, że wiaty aluminiowe zapewniają najwyższe wymagania względem termoizolacyjności.

Konstrukcja z drewna
Konstrukcja z drewna

Wypełnienie szkieletu ogrodu zimowego: szkło, czy poliwęglan?

Najpopularniejsze materiały pokryciowe, którymi wypełniamy szkielety ogrodowe, to szkło i poliwęglan. Decydując się na szkło, musimy liczyć się przede wszystkim z wyższą wagą niż wtedy, gdy postawimy na panele poliwęglanowe. Szkło wykorzystywane do budowy ogrodów zimowych musi być podwójne (zespolone), z wnętrzem wypełnionym gazem szlachetnym. Szukając odpowiedniego szkła, zwróćmy przede wszystkim uwagę na współczynnik przenikania ciepła – to podstawowa wartość podawana przez producenta, oznaczony symbolem „U“. Im niższy, tym lepsza izolacyjność oznaczonego nim materiału. Szyby zespolone jednokomorowe mają współczynnik przenikania ciepła od  1,1 do 1,3 W. Szyby dwukomorowe natomiast mają współczynnik 0,6 – 0,8 W.

weranda oszklona
Tutaj ścianki wykonano z paneli poliwęglanowych, a stelaż z aluminium. Jest to popularny model Veranda Sanremo Palram 3×4,25 m

Przegrzewanie wnętrza ogrodu zimowego: jak zapobiec?

Właściciele ogrodów zimowych często narzekają na przegrzewanie się wnętrza oranżerii. Aby uniknąć zbyt wysokich temperatur  w czasie lata, powłoka szyb użytych do budowy ogrodu zimowego powinny być pokryte powłoką refleksyjną, która zachowuje zdolność do odbijania promieniowania słonecznego. Inny rodzaj szkła odbijającego nagrzewające promienie to szkło barwione w masie (antisol). Warto też stosować osłony okienne – markizy, rolety – pełny wybór znajdziemy w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Wśród materiałów tego rodzaju warto wybierać szczególnie te, które rozwijają się bezpośrednio przy płaszczyźnie, do której zostały przymocowane. Maty rozwijane na rolce, zawieszone bezpośrednio pod zadaszeniem ogrodowym najskuteczniej radzą sobie z ochroną ogrodu zimowego przed przegrzewaniem.

Żaluzje zainstalowane na ścianach ogrodu zimowego zabezpieczą wnętrze przed przegrzewaniem
Żaluzje zainstalowane na ścianach ogrodu zimowego zabezpieczą wnętrze przed przegrzewaniem

Jak zapobiec stłuczeniu okien w ogrodach zimowych?

Alternatywą dla szkła, która będzie doskonale radziła sobie z blokowaniem operowaniem słońca jest poliwęglan – szczególnie ten „dymiony“, rozpraszający miękko światło. Panele poliwęglanowe (poleca się tutaj stosowanie poliwęglanu komorowego, zamiast litego) zdecydowanie lepiej niż szkło znoszą uszkodzenia mechaniczne, dlatego ogrody zimowe, które są budowane przy domach pełnych dzieci powinny jak najbardziej zostać wyposażone właśnie w te materiały. Panele poliwęglanowe nie tłuką się też tak szybko jak szkło pod wpływem uderzeń gradu, czy nawiewanych przez wichurę kamyków lub gałązek. Jeśli jednak pozostaniemy przy szkle, powinniśmy właśnie na wypadek takich zagrożeń wybrać szkło laminowane, które jest wyposażone w folię umieszczoną pomiędzy taflami – dzięki niej rozbita szyba nie rozsypie się na kawałki.

Ogrody zimowe tego typu są sprzedawane w częściach, przygotowanych do samodzielnego złożenia. Można dowolnie modyfikować ich wielkość poprzez dokładanie kolejnych paneli. Model Sun room, Palram
Ogrody zimowe tego typu są sprzedawane w częściach, przygotowanych do samodzielnego złożenia. Można dowolnie modyfikować ich wielkość poprzez dokładanie kolejnych paneli. Model oranżerii: Sun room, Palram, z: Ogrodosfera

Przy okazji, warto zadbać o to, aby z dachu znajdującego się nad ogrodem zimowym nie spadały zimą grube i ciężkie płaty śniegu. Skutecznie przeciwdziałamy temu instalując na dachu mostki przeciwśniegowe.
Dodatkowo, pamiętajmy o tym, że dach ogrodu zimowego powinien mieć przechylenie równe mniej więcej od 10 do 50 stopni – tylko takie nachylenie pozwoli na regularne zsuwane się śniegu, a także tylko takie nachylenie będzie wystarczająco skutecznie odbijało promienie słoneczne, nadmiernie nagrzewające wnętrze oranżerii latem.

Gdzie zbudować ogród zimowy?

Ogród zimowy możemy zbudować na tarasie, jeśli jest on w dobrym stanie technicznym. Tutaj należy jednak uważać – często pozornie dobry taras wymaga nieustających przeróbek, udoskonaleń i kosztownych prac dostosowawczych. Gdy budujemy taras „od zera“, w innym miejscu, wówczas narażamy się na większy rozmach prac (trzeba zbudować dobre podłoże), ale też zyskujemy możliwość uzyskania dokładnie takiego kształtu i wielkości ogrodu zimowego, jaki sobie zaplanujemy.

Tutaj oszklona weranda znajduje się w tylnej części domu, wychodzi się z niej wprost do ogrodu. Fot. Ogrodosfera
Tutaj oszklona weranda znajduje się w tylnej części domu, wychodzi się z niej wprost do ogrodu. Fot. Ogrodosfera

Ogród zimowy – czy warto?

Budowa ogrodu zimowego nie nalewy do najtańszych. Jest to też inwestycja wymagająca zaangażowania naszych chęci w zdobywanie wiedzy:w trakcie budowy ogrodu zimowego jest wiele pułapek, w które wpadając skazujemy się na posiadanie  zawadzającego nam „molocha“, trudnego i kosztownego w utrzymaniu.

Jeśli jednak uda nam się przebrnąć przez budowę z powodzeniem, wówczas szybko przekonamy się, że korzyści, które uzyskujemy z posiadania zielonego zakątka podczas zimy, zdecydowanie wynagradzają nam wszelkie poniesione koszty. Najłatwiej i najtaniej jest wybierać wśród ofert firm, które oferują gotowe rozwiązania w kwestii budowy ogrodów zimowych: dostarczają pełne produkty, w których jest wszystko, czego potrzebujemy do złożenia pełnej konstrukcji ogrodu zimowego w całość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*