home Zadaszenia tarasowe Czym kierować się przy wyborze zadaszenia tarasu?

Czym kierować się przy wyborze zadaszenia tarasu?

 

Zadaszenie tarasu daje możliwość przebywania na świeżym powietrzu nawet wtedy, kiedy słońce mocno nam dokucza albo wtedy, kiedy pada deszcz. Warto wiedzieć, jaką konstrukcje zadaszenia wybrać żeby dawały najlepsze efekty.

Zadaszenie ma swoje wady i zalety, bo z jednej strony mamy cień na tarasie, ale z drugiej strony mamy mało światła w pomieszczeniach przylegających do tarasu.

Wybierając zadaszenie trzeba wziąć pod uwagę estetykę i dobranie odpowiedniej konstrukcji, która pasuje, co całości.

 

Taras z dachem czy bez?

 

Jeśli nie ma zadaszenia to w okresie zimowym salon i inne pomieszczenia będą korzystały z każdych promieni słonecznych, które się pojawiają. Dogrzanie domu w ten sposób wiele daje.

Dach to zawsze dach i można siedzieć pod nim nawet, jeśli pada deszcz. Meble, które znajdują się na tarasie są wtedy bezpieczne i nie trzeba ich chować nawet na okres zimy.

 

Jaka konstrukcja zadaszenia?

 

Może to być konstrukcja samonośna bądź mocowana do ściany budynku za pomocą kotew. To, jaką konstrukcje wybierzemy zależne jest od tego, na co pozwala nam bryła budynku. Wszystko musi ze sobą współgrać. Najczęściej stosowanym materiałem do wykonania konstrukcji jest drewno, ale można również spotkać aluminium oraz stal. Drewno ma tę zaletę, że łatwo można je konserwować i zmieniać kolory, a nawet wymieniać pojedyncze, uszkodzone elementy. Konstrukcja drewniana najczęściej opiera się na słupkach mocowany w specjalnych uchwytach, które są zatopione w betonie.

 

Clipboard014

 

Jakie pokrycie zadaszenia tarasu?

 

Najpopularniejszym pokryciem zadaszenia jest poliwęglan komorowy, płyty poliestrowe oraz gonty i blachodachówka. Można spotkać również szkło oraz naturalny i żywy dach zrobiony z roślin.

Poliwęglan jest bardzo odporny na wahania temperatury. Jego główną wadą jest brak odporności na promienie UV, co skutkuje odbarwieniami. Można temu zaradzić malując powłokę warstwą akrylową, ale nie daje to 100% efektu.

Płyty poliestrowe są wzmacniane włóknem szklanym, co daje nam możliwość wyginania ich i formowania. Wytrzymują bardzo duże obciążenia im, że same wiele nie ważą.

Blachodachówka czy dachówka ceramiczna daje możliwość zrobienia jednolitego pokrycia dachowego na całym budynku. Problem polega jednak na wadze zwłaszcza dachówki ceramicznej. Pod taki materiał trzeba będzie zastosować o wiele bardziej wytrzymały materiał nośny na konstrukcję. Ma to jeszcze taką wadę, że odcinamy całkowicie przepływ światła do pomieszczeń przylegających do tarasu.

Zielony i naturalny dach to dobre rozwiązanie. Trzeba jednak dobrze wszystko sobie rozplanować. Woda, która znajduje się na powierzchni dachu nie może przenikać pod zadaszenie, bo będziemy mieć wilgoć.

Zadaszenie ze szkła jest bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Nie chroni jednak przed światłem słonecznym. Można temu zapobiec kupując specjalne szyby odbijające promienie słoneczne. Trzeba się liczyć wtedy z dużymi wydatkami.

 

Markiza

 

Jest to drogie, ale przydatne rozwiązanie. Trzeba jednak uważać na silne podmuchy żeby markiza się nie zniszczyła. Można rozwijać markizy ręcznie albo za pomocą silnika elektrycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*