home Zadaszenia tarasowe Czy warto rezygnować z zadaszenia tarasu?

Czy warto rezygnować z zadaszenia tarasu?

Taras to jedno z najprzyjemniejszych miejsc w naszym domu. Niestety jednak, nawet najbardziej komfortowo urządzony taras nie będzie pozwalał nam cieszyć się z letnich dni na powietrzu, jeśli nie zadbamy o odpowiednie zadaszenie. Wszystko przez deszcz i wiatr, które potrafią dać się we znaki szczególnie tam, gdzie taras nie jest osłonięty drzewami, płotkiem ani murami sąsiadującego budynku.

Zadaszenie tarasu, niezależnie od tego z jakiego materiału jest wykonane, sprawi, że nie będziemy musieli uciekać przed każdym deszczem do wnętrza budynku. Posiadanie zadaszenia docenią również te osoby, na których tarasach stoją ciężkie meble z wielkimi poduszkami, które w dodatku, jak to często bywa, niemało kosztowały. Przenoszenie takich mebli w razie każdej ulewy jest praktycznie niemożliwe. Jeśli dodatkowo wyposażyliśmy nasz taras w delikatne roślinki oraz zainstalowaliśmy na nim oświetlenie oraz jeśli mamy na tarasie palenisko, wówczas dobre zadaszenie staje się niezbędne, aby ochronić to wszystko przed zniszczeniem.

 

Ochrona przed słońcem

Dodatkowo, zadaszenie tarasu ochrania nas przed nadmiarem słońca. Mimo że taras może kojarzyć się z wygodnym miejscem do pełnych kąpieli słonecznych, to jednak osoby, które swoje tarasy już posiadają, twierdzą, że taras szybko przybiera charakter miejsca, w którym wszyscy raczej chcą znaleźć schronienie od słońca w upalne dni, niż odwrotnie. Jest to miejsce, w którym spożywa się posiłki, czyta książki w upalne dni, a wieczorami urządza spotkania z przyjaciółmi i rodziną. Warto też pamiętać o małych dzieciach, które często mają ograniczony mechanizm kontroli przegrzewania się i potrafią bawić się bez kona na słońcu, doprowadzając do nadwyrężenia swojego zdrowia. Dzięki udostępnieniu im ochronionego tarasu, będziemy bardziej spokojni o ich stan.

 

zadaszenie z roślinami

 Zadaszenie pokrywające całą powierzchnię tarasu, zapewnia maksymalną ochronę przed letnim skwarem

Ochrona nawierzchni

Po drugie, dzięki zadaszeniu zbudowanemu na tarasie ograniczamy zgubne działanie słońca nie tylko na nasze ciało, ale także na materiały budowlane zainstalowane na podłodze i ścianach tarasu. Gdy nawierzchnia tarasu jest zbudowana z drewna, wówczas zadaszenie może zadziałać jak inkubator przedłużający żywotność desek nawet o kilkadziesiąt lat. Dłużej będą one utrzymywały swój kolor i usłojenie. Nie zapominajmy bowiem o tym, że drewno pracuje: odbarwia się i zmienia swoją objętość pod wpływem działania wilgoci. Szczególną aktywność wykazuje wtedy, gdy po ulewie zaczyna świecić słonce: wówczas deski nasiąknięte wodą zaczynają wysychać i właśnie wtedy dochodzi do ich wypaczenia.

 

Jak wybierać zadaszenie?

Zadaszenia tarasowe mogą przybierać najrozmaitszą formę: mogą to być dachy ustawione na drewnianych belkach. Mogą to być także półokrągłe wiaty, zbudowane z paneli poliwęglanowych. Dobrze dobrane zadaszenie tarasu to takie zadaszenie, które będzie pozostawało w takim samym stylu jak reszta aranżacji zewnętrznej domu, a także takie, które będzie odpowiedniej wielkości. Zadaszenie o wymiarach niewspółmiernie dużych w stosunku do wielkości domu może zaburzyć proporcje całej budowli i wywołać wrażenie chaosu architektonicznego. Zadaszenie powinno także dobrze współgrać z aranżacją ogrodu. Przykładowo, gdy urządziliśmy ogród w stylu minimalistycznym, trudno o uzyskanie dobrego efektu, jeśli nad naszym tarasem będzie znajdowało się surowe drewno z góralskimi zdobieniami.

 

zadaszenie

 Tutaj: zadaszenie tarasu zostało uwzględnione przy projektowaniu budynku

Jakie  materiały konstrukcyjne?

Gdy zdecydujemy się już na konkretny model, wówczas należy przemyśleć kwestię materiałów, z których ma być wykonane nasze zadaszenie. Konstrukcja zadaszenia tarasu może być drewniana, plastikowa, aluminiowa lub metalowa. Najpopularniejsze jest oczywiście drewno, a w ślad za nim plasuje się aluminium. Osoby obawiające się o wytrzymałość aluminium często argumentują, że podczas silnych wiatrów wiata może ulegać odkształceniom. Nie jest to słuszne przekonanie, bowiem jeśli wiata lub zadaszenie jest dobrze zaprojektowana, wówczas nie ma w niej żadnych płaszczyzn narażonych na przeciążenie.

Wybór materiałów wypełniających konstrukcję powinien być uzależniony w jakimś stopniu od tego, na którą stronę świata jest wystawiony nasz taras. Osoby posiadające taras na stronie północnej powinny postawić raczej na materiały przepuszczające światło, czyli szkło lub w nieblokujące przepływu światła panele poliwęglanowe.

 

bez zadaszenia

Brak osłony nad tarasem jest najmniej kłopotliwy w przypadku, gdy znajduje się on po północnej

stronie świata. Tutaj dodatkową ochronę przed słońcem stanowią budynki, zasłaniające dopływ światła.

Tarasy umiejscowione przy południowej ścianie domu są wyeksponowane na nadmiernie działanie promieni słonecznych. Dla takich tarasów jak najbardziej odpowiednie jest konturowanie zadaszenia z materiałów blokujących przepływ promieni słonecznych. Pamiętajmy jednak, że istnieje też druga strona medalu dla takiego rozwiązania: zadaszenie spowoduje zmniejszenie ilości światła docierającego do pomieszczeń, których okna wychodzą na osłonięty w ten sposób taras.

Przed słońcem ochroni nas najbardziej zadaszenie z płyt poliwęglanowych o zmniejszonej przepuszczalności światła, a także markiza materiałów lub zadaszenie wypełnione roślinami.

Podsumowując: mimo że budowa zadaszenia na tarasie podnosi koszty budowy całego domu nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych, to szybko okaże się, że wiata nad tarasem to rzecz niezbędna dla uniknięcia strat w przyszłości. Dzięki zadaszeniu ochronimy wszystko to,co przechowujemy na tarasie i schronimy się doskwierającym słońcem. Poza tym, dobrze dobrane zadaszenie jest w stanie uatrakcyjnić wygląd domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*